Fortuna vitae
 
 

Historie lidského těla, jeho anatomie a vzájemně propojené funkce je fascinující a je vhodné znát její vývoj od počátečních nevědomosti přes nové a nové poznatky až k dnešním, které tvoří základ dalšího poznávání pro budoucí věky. 

Onemocnění štítné žlázy zvané struma bylo známo již před tisíci let před n. l. Staří Řekové toto zvětšení štítné žlázy nazvali bonchocele a tento název přetrval až do 19. století.

Historie objevení štítné žlázy sahá až do renesančního období, kdy ji kolem roku 1500 n. l. popsal Leonardo da Vinci a přibližně o 40 let později tak učinil Vesalius.

Začátkem 17. století poznáváme její definitivní anatomickou lokalizaci - přední strana krku, která začíná u šikmé čáře na štítné chrupavce (pod hrtanové výstupkem ohryzku). Nepřehlédnutelná podobnost jejího tvaru s řeckým štítem, který byl ve starověkém Řecku nejvýznamnější ochranou před nepřáteli, inspirovala v roce 1656 Thomase Wharton k vytvoření příznačného názvu thyreoid (štít), gland (žláza) a toto pojmenování, glandula thyreoidea (štítná žláza), přetrvává do dnešních časů.

Množství informací o výskytu onemocnění strumy pochází z dob vlády Napoleona I., kdy velkému počtu vojáků neseděla uniforma pro jejich nízký vzrůst a kvůli širokému krku, což je prvotním znakem strumy, nemohli zapnout límec.

V následujícím období byly zaznamenány různé zdravotní obtíže spojené s nadměrnou funkcí štítné žlázy (hypertyreóza) nebo s její nedostatečnou funkcí (hypotyreóza), ovšem tehdy ještě s ní nebyly spojovány. 

Patří k nim:
  • duševní neklid,
  • nápadně vystouplé oči,
  • problémy s hmotností,
  • bušení srdce,
  • nepříjemné pocity při polykání,
  • zvýšená únava,
  • ochablost svalstva,
  • atd.

Oblast výzkumu funkce štítné žlázy zaznamenává mnoho jmen významných badatelů, dokonce Emil Theory Koher (1841 - 1917) byl za svou práci odměněn Nobelovou cenou.

Koupit

FORTUNA VITAE originál prof. Turianica - Dýňový olej s aktivním organicky vázaným jódem

 
6 kusů - 7320.00 Kč
(včetne DPH)

ušetříte 1500 Kč

 
5 kusů - 6300.00 Kč
(včetne DPH)

ušetříte 1050 Kč

 
4 kusy - 5252.00 Kč
(včetne DPH)

ušetříte 628 Kč

 
3 kusy - 4095.00 Kč
(včetne DPH)

ušetříte 315 Kč

 
2 kusy - 2830.00 Kč
(včetne DPH)

ušetříte 110 Kč

 
1 kus - 1470.00 Kč
(včetne DPH)

ušetříte 50 Kč