Štítná žláza a její historie

Historie lidského těla, jeho anatomie a vzájemně propojené funkce je fascinující a je vhodné znát její vývoj od počátečních nevědomostí přes nové a nové poznatky až k dnešním, které tvoří základ dalšího poznávání pro budoucí věky.

Onemocnění štítné žlázy zvané struma bylo známo již před tisíci lety př. n. l. Staří Řekové toto zvětšení štítné žlázy nazvali bonchocele a tento název přetrval až do 19. století.

Historie objevení štítné žlázy sahá až do renesančního období, kdy ji kolem roku 1500 n. l. popsal Leonardo da Vinci a přibližně o 40 let později tak učinil Vesalius.

Začátkem 17. století poznáváme její definitivní anatomickou lokalizaci – přední strana krku, která začíná u šikmé čáře na štítné chrupavce (pod hrtanovým výstupkem ohryzku). Nepřehlédnutelná podobnost jejího tvaru s řeckým štítem, který byl ve starověkém Řecku nejvýznamnější ochranou před nepřáteli, inspirovala v roce 1656 Thomase Whartona k vytvoření příznačného názvu thyreoid (štít) gland (žláza) a toto pojmenování, glandula thyreoidea (štítná žláza), přetrvává do dnešních dob.

Množství informací o výskytu onemocnění strumy pochází z dob vlády Napoleona I., kdy velkému počtu vojáků neseděla uniforma pro jejich nízký vzrůst a kvůli širokému krku, což je prvotním znakem strumy, nemohli zapnout límec.

V nasledujúcom období boli zaznamenané rôzne zdravotné ťažkosti súvisiace s nadmernou funkciou štítnej žľazy (hypertyreóza), alebo s jej nedostatočnou funkciou (hypotyreóza), avšak vtedy ešte s ňou neboli spojované.

V následujícím období byly zaznamenány různé zdravotní potíže související s nadměrnou funkcí štítné žlázy (hypertyreóza), nebo s její nedostatečnou funkcí (hypotyreóza), avšak tehdy ještě s ní nebyly spojovány.

Patří k nim:

  • duševní neklid,
  • nápadně vystouplé oči,
  • problémy s hmotností,
  • bušení srdce,
  • nepříjemné pocity při polykání,
  • zvýšená únava,
  • ochablost svalstva,
  • atp.

Oblast výzkumu funkce štítné žlázy zaznamenává mnoho jmen významných badatelů, dokonce Emil Theor Koher (1841 – 1917) byl za svou práci odměněn Nobelovou cenou.

 
Fortuna Vitae

FORTUNA VITAE originál prof. Turianica

Dýňový olej s aktivním organicky vázaným jódem Koupit Fortuna Vitae
Fortuna Vitae
0

Používáme cookies od služeb třetích stran pro marketingové aktivity a abychom vám mohli nabídnout lepší zážitek. Přečtěte si o tom, jak používáme soubory cookie a jak je můžete ovládat kliknutím na „Privacy Preferences“.